🐾 Kuidas õpetada kutsikas õue pissima?
Kui oled just võtnud endale armsa kutsika või täiskasvanud koera, siis üks esimesi (ja tihtipeale inimesele tundub, et kõige olulisemaid!) oskusi, mida talle õpetada, on õues pissil ja kakal käimine. Tuba puhtana hoida on iga koeraomaniku soov, aga selleks tuleb koera järjekindlalt õpetada.
Selles artiklis soovin sulle selgitada praktilisi ja toimivaid nõuandeid, kuidas õpetada koera õues hädal käima, milliseid vigu vältida ning kuidas luua rutiin, mis töötab.
Alusta kohe esimesel päeval – rutiin on kõige olulisem
Kutsika või ka täiskasvanud koera õpetamine tuleb alustada esimesest päevast alates. Pidev rutiin aitab tal kiiresti aru saada, millal ja kuhu tal on lubatud oma häda teha. Mõte on selles, et kiidame ikka ja alati seda käitumist, mille kordamist me soovime ning soovimatu käitumise puhul pigem ignoreerime seda. Kõik me soovime ju kiitust ja preemiat saada ning koer hakkab kiiresti pakkuma meile oodatud käitumist – ehk siis pissib õue, kui võimalik.
Soovitatav õue viimise ajakava kutsikale:
Kohe pärast ärkamist
Kohe pärast söömist või joomist
Pärast mängimist
Iga 1–2 tunni tagant
Kui võtad täiskasvanud koera, keda pole kunagi õpetatud õues hädal käima, tuleb temaga alustada täpselt samamoodi nagu kutsikaga – tihedad õuekäigud ja selged reeglid. Vanema koera harjumuste muutmine võib võtta rohkem aega, kuid põhimõtted on samad. Kui esimesed korrad juba õnnestuvad, siis ta õpib tegelikult kiiresti!
Vii koer alati samasse kohta
Kui võimalik, vii koer alati samasse õuealasse või murulapile. Lõhnad aitavad tal kiiremini mõista, et see on tema „tualett”.
Kui koer teeb oma häda, kiida kohe. Preemia anna vahetult pärast pissimist või kakamist, – koer peab seose looma hetkega, mil tegevus toimub. Samal ajal kui koer pissib/kakab, ära teda sega, see võib ehmatada ja häda tegemine võib pooleli jääda. Samuti tunneb ennast koer sellel hetkel ebamugavalt, nii et proovi teda mitte otse vaadata, kui ta kükitab.
Ära karista!
Kui juhtub, et koer teeb tuppa, ära karju ega karista teda. Kutsikas ei ole võimeline oma põit kontrollima. See on sama nagu inimbeebidel. Ka täiskasvanud koer ei saa aru, mille eest teda noomid, kui ta veel ei tea, et oma hädad tuleb õues teha. Tegelikult tähendab see, et oled ise väljaminekuga hiljaks jäänud – mitte, et koer oleks „pahatahtlik”.
Selle asemel:
Puhasta koht põhjalikult (lõhna neutraliseerijaga)
Mõtle , kus ise vea tegid – kas viisid ta õue piisavalt sageli?
Õpi ära tundma koera märgid
- Lepi sellega – see on asi, mis möödub!
Ära vaata, kui koer kakab – anna talle privaatsust
Oluline nüanss, mida paljud omanikud ei tea: kui koer kakab, väldi talle otsavaatamist.
See hetk on koerale loomupäraselt väga haavatav, sest ta ei saa ennast kaitsta. Otsene jälgimine võib talle tunduda ähvardav või ebamugav.
Seega lase tal rahulikult toimetada ja kiida alles siis, kui ta on lõpetanud ja eemale astunud.
Märgid, et koer peab õue minema
Kutsikas või täiskasvanud koer näitab tegelikult oma kehakeelega, kui tal on häda:
Nuusutab põrandat ja tiirutab
Muutub rahutuks või hakkab häält tegema
Läheb ukse juurde
Tõuseb järsku üles pärast puhkust või sööki
Kui märkad neid signaale, vii ta kohe õue. Paljude kutsikate puhul on siganaalid väiksemad ja iga kutsikas või täiskasvanud koer on omamoodi – meil läheb natukene aega, et neid põhjalikult tundma õppida. Varsti oled juba oma koerakeele ekspert, aga ka seda on vaja õppida.
Millal pöörduda loomaarsti poole?
Kuigi enamus koeri õpivad puhtusepidamise umbes 4–6 kuu vanuses, on oluline teada, et väikesed “õnnetused” võivad juhtuda kuni aastaseks saamiseni. See on täiesti normaalne ja ei tähenda, et midagi oleks valesti.
Millal muretsemiseks põhjust on?
Kui koer, kes on seni olnud täiesti puhas, hakkab järsku palju ja sageli “sirtsutama” – väikseid koguseid ja sagedasti – tasub kindlasti pöörduda loomaarsti poole. See võib viidata:
Urotrakti infektsioonile (kuseteede põletik)
Põie ärritusele või põletikule
Mõnele muule tervisemurele
Samuti tasub loomaarstiga nõu pidada, kui koeral:
Tundub valus pissida (niutsumine või küürus asend)
Uriinis on verd või selle hägune värvus
Tekib väga tugev ja ebameeldiv uriinilõhn
Kui kõik tervisemured on välistatud, jätka rahulikult tavapärast õpetamist ja püüa rutiin võimalikult selgeks kujundada.
Kui tunned, et vajad nõu või toetust!
Kui tunned, et oled kutsika ja tema muredega vahel liiga üksi jäänud, tasub liituda mõne toreda kutsikakooli grupiga. Kutsikakoolis on hea võimalus jagada oma rõõme ja muresid, aga ka vahel tekkivat tüdimust – sageli avastad üllatusega, et sa ei ole oma raskustega sugugi üksi.
Grupis pikemat aega koos käies kerkib ikka esile erinevaid küsimusi ja probleeme, kuid neid ühiselt arutades ja kogemusi jagades muutub kõik palju lihtsamaks. Koertekool Fortemis kestab kutsikakool just seetõttu kauem, et oleks aega erinevate olukordadega rahulikult tegeleda ja koos edasi liikuda – sest koos ongi alati kergem.
Kutsikakooli saad registreerida siin: Koertekool Fortem kutsikakool
Lisaks on tore leida mõni asjalik Facebooki grupp, kus saad teiste koeraomanike kogemusi lugeda ja enda omi jagada. Seal tuleks aga kindlasti iga soovitust hoolikalt läbi mõelda, et mitte kogemata halba nõu järgida või midagi riskantset katsetada.
Kõige olulisem põhimõte on lihtne – kui tegutsed südame järgi ja hea kavatsusega, teed sa tavaliselt õigesti, ja vähemalt ei tee see kellelegi liiga.